Roaring Spring Marble Comp Picture Story Notebook
- Sold by the case - 24 total
- Picture story grade school marble hard cover composition notebook
- Dimensions: 9.75" x 7.5" 100 Sheets/200 Pages
- Blank top half with Grade 2 ruled bottom
- Classic black marble cover
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Marble Comp Picture Story Notebook |
| Width | 7.5" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Height | 0.50" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Class Schedule ~ Durable Cover ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling ~ Printed |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Teach students to use their imagination with this permanently bound composition book. Printed in the traditional black marble pattern, this cover is made of hard board for a protective shell and sturdy writing support. It also includes space for the student's name. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Smooth, white, 15 lb. writing paper features a blank upper half and is skip-line ruled using Grade Two 3/4" lines with 3/8" dashed divider on the bottom half. Design of the Picture Story Primary Composition Book is intended for a sketch on top and a story about the sketch on the bottom. Each 9-3/4" x 7-3/4" book contains 100 sheets of writing paper. It is center-sewn and tapebound so sheets are not designed to tear out.