‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wirebound Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Perforated so you can easily tear out.
- Smooth, heavyweight paper that works great with porous pens.
- Your favorite composition book but better with black wire binding so your pages lie flat.
- Snag-proof performance with coil-locked wire binding.
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 70 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Height | 0.30" |
| Length | 9.8" |
| Features | Perforated ~ Heavyweight Sheet ~ Snag Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | Wirebound Composition Book |
| Width | 7.5" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
The Roaring Spring Signature Collection includes premium features such as rounded corners, lay flat design, and heavy weight perforated paper. Record your notes in this special spiral wire bound composition book. Paper is premium 20# writing paper. Pages are micro perforated for clean and easy tear outs. Cover is printed in the traditional black marble pattern.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews