‹ Prev
Next ›
Roaring Spring 5x5 Grid Engineering Pad
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Glued construction, poly-wrapped.
- Excellent for engineering labs and classes.
- 3-hole punched for use with standard ring binders.
- 5 x 5 graph-ruled for drawings and layouts.
Product Details
General Information
| Binding Type | Glued |
| Binding Location | Top |
| Number of Sheets | 200 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | 5x5 Grid Engineering Pad |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.66" |
| Length | 11" |
| Features | Hole-punched ~ Poly Wrapped ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Pad |
Description
Excellent pad for usage in engineering classes and labs. Smooth writing paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5 square/inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. 34 pt chipboard backs add stability. Glued along 8.5" (top) edge and 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders. Each pad is poly-wrapped.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews