‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- The back-to-school basic for students of all ages.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Two Ruling |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Blue Marble |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling |
| Length | 9.8" |
| Height | 0.33" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews