‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Three Ruling |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 80 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red Marble |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews