‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Composition Book
Ships in 10-14 Business Days
Non-Returnable
- Center-sewn and tape bound construction.
- Perfect for note-taking.
- Inside of covers is printed with class schedule and other useful information.
- Printed in the traditional marble pattern.
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Width | 7.9" |
| Product Name | Composition Book |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.3" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Durable Cover ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Hard Cover ~ Heavyweight Sheet |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Unleash your creativity in this premium composition book! This notebook boasts durable, permanently bound construction to keep your ideas secure. The smooth, plain 15 lb paper is perfect for all your writing needs, from detailed notes to creative sketches. The classic hard cover features attractive styling, offering a touch of personality. Each book provides ample space for all your thoughts and ideas.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews