‹ Prev
Next ›
Lorell Vuelo Modern Bonded-Leather Office Chairs - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | High-back Office Chair |
| Width | 27.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 29.3" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Comfortable ~ Upholstered Arm |
| Height | 46.6" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Vuelo Modern High-Back Office Chair features bonded leather upholstery over thickly cushioned seating for deluxe comfort and style. Fixed chrome steel arms also feature soft upholstery pads. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 18-1/2" to 22-1/2" , 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. 27-7/9" diameter spider base is made of steel with a shiny chrome finish and is equipped with 50mm hooded, dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb. Seat measures 19-1/8" wide x 18-7/8" deep. Back dimensions are 19-2/3" wide x 29-8/15" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews