‹ Prev
Next ›
Lorell Big & Tall High-Back Chair - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Contoured |
| Product Name | Big & Tall High-Back Chair |
| Width | 28.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 30.8" |
| Country of Origin | China |
| Height | 48" |
| Features | Cushioned Base ~ Contoured Back ~ Durable ~ Adjustable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive Big & Tall Chair features thickly cushioned, contoured seat and back upholstered in durable, black bonded leather. Chromed arms and base offer a professional, coordinated look. Fixed arms with padding offer an inviting resting place. Functions include adjustable seat height, 360-degree swivel, tilt, tilt lock and tilt tension. Steel base is equipped with casters for easy chair movement. Weight capacity is 400 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews