‹ Prev
Next ›
Lorell Reception Guest Chair with Arms - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Vinyl Back Material - Steel Frame Material - Four-legged Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Reception Guest Chair with Arms |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 30.3" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.6" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Reception guest chair features a seat and back with vinyl upholstery, molded plastic arms and painted, tubular steel frame with four stylish legs. Seat offers a waterfall design for comfortable seating. Stack up to four high. Reception chair holds up to 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews