‹ Prev
Next ›
Lorell Healthcare Upholstery Guest Chair with Casters - Vinyl Seat Material - Vinyl Back Material - Steel Frame Material - Square Base - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | Square |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Cushioned |
| Product Name | Healthcare Upholstery Guest Chair with Casters |
| Width | 23.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 22.4" |
| Country of Origin | China |
| Height | 32.8" |
| Features | Antimicrobial ~ Upholstered Back ~ Easy Clean ~ Cushioned Back ~ Stackable ~ Dual Wheel Caster |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Healthcare Upholstery Guest Chair with Casters is made for healthcare facilities with antimicrobial vinyl upholstery on the seat and back. Thick vinyl is easy to clean so it is perfect for frequent use by different guests. Both seat and back are cushioned for comfort. Polypropylene pads top the fixed arms that are built into the four square tube legs. Use the 275 lb. capacity chair for your lobby or large meeting areas. It rolls easily on four dual-wheel casters. Stack up to four chairs. Frame is made of steel. Seat measures 18-3/4" wide x 18-3/8" deep x 18-1/8" high. Back size is 17-3/8" wide x 14" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews