<
>
Jonti-Craft Rainbow Accents Classroom Closet Deluxe - 36" Width x 24" Depth x 72" Height - 3 x Shelf(ves) - Hinged Door(s) - Locking Door, Key Lock, Adjustable Shelf, Hinged Door, Kick Plate, Chip Resistant, Rounded Edge - Navy - Gray Laminate
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Finishing | Gray Laminate |
| Assembly Required | No |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Product Color | Navy |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Product Name | Rainbow Accents Classroom Closet Deluxe |
| Width | 36" |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Classroom ~ Stationery |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Height | 72" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Locking Door ~ Key Lock ~ Adjustable Shelf ~ Hinged Door ~ Kick Plate ~ Chip Resistant ~ Rounded Edge |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
Product Information
| Brand | Jonti-Craft |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Classroom closet for teachers features two adjustable shelves that can be adjusted in 1-1/4" increments for customizable storage options. Doors can be locked and unlocked with keys for enhanced security. Full-length piano hinges prevent small fingers from being pinched when the door is opened or closed. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Kickplate prevents children from losing their favorite toys underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners.
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews
