‹ Prev
Next ›
Verbatim DVD Recordable Media - DVD+R - 16x - 4.70 GB - 1 Pack - Retail - White - 120mm - Printable
Product Details
General Information
| Form Factor | 120mm |
| Media Formats | DVD+R |
| Maximum Write Speed | 16x |
| Storage Capacity | 4.70 GB |
| Native capacity | 4.7 GB |
| Type | DVD+R |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Optical disc diameter | 120 mm |
| Printable | Yes |
| Package type | Spindle |
| DVD write speed | 16x |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | CD DVD & Blu-Ray Disks |
Description
Combining an exceptional inkjet printable surface with professional grade, Metal Azo, recording performance and reliability, Verbatim White Inkjet Printable discs are the ultimate choice for developing, customizing and distributing DVD content. These discs have been extensively tested and qualified for use with DVD/CD Inkjet printers and duplicators. Perfect for low volume DVD duplication, these discs allow users to customize their DVD titles with beautiful full color art.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews