‹ Prev
Next ›
The Pencil Grip Writing Claw Small Grip - 0.7" Length - Assorted - 12 / Pack
- Exercises control over the hand
- Markings on the underside of the 'finger cups' instruct proper placement
- For both Righties and Lefties
- For all children, including those with special needs such as Autism, ADHD, developmental disabilities, learning disabilities & general fine motor delay
- Recommended by Occupational Therapists, Teachers & Principals
Product Details
General Information
| Product Color | Assorted |
| Width | 1.3" |
| Product Name | Writing Claw Small Grip |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Length | 0.8" |
| Features | Latex-free |
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Assembly Required | No |
| Depth | 1" |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | The Pencil Grip |
| Type | Pencil Grip |
Description
This latex-free grip features a claw-like design to gently hold fingers in the proper position. Easy-to-use design builds the positive habit of an efficient grip and produces improved handwriting and control. Extremely flexible connection works for holding pencils, pens, crayons, markers, utensils and paintbrushes. Plus, the versatile construction can also be used for holding forks and spoons for people with hand disabilities. Ambidextrous design accommodates both left-handed and right-handed users. Size-small grip is perfect for all children, including those with Autism, ADHD, developmental disabilities, learning disabilities and general fine-motor delay.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews