‹ Prev
Next ›
Swingline Quick Touch Stapler - 20 Sheets Capacity - 210 Staple Capacity - Full Strip - Black, Blue
- Reduced effort stapling performance lets you staple quickly with a gentle touch.
- Stored energy system ensures stapling several sheets is easy.
- Jam Free Guaranteed when used with recommended staples.
- QuickLoad™ allows easy staple loading.
- Staple magazine ejects from the front of the stapler with the push of a button.
- Non-slip base keeps stapler in place.
- Full size stapler holds a full strip of staples.
- For optimum performance, use Swingline S.F.® 4® Premium Staples.
- StockCode: SWI64506
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Stapler Type | Full Strip |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Product Color | Black ~ Blue |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Staple Capacity | 210 |
| Sheet Capacity | 20 |
| Width | 1.6" |
| Product Line | Quick Touch |
| Product Name | Quick Touch Stapler |
| Height | 3.2" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 7.5" |
| Features | Magazine Release Button ~ Ergonomic Design ~ Non-slip Base ~ Lightweight ~ Handheld ~ Jam-free |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Type | Desktop Stapler |
| Application/Usage | Paper |
Product Information
| Brand | Swingline |
| Type | Stapler |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews