‹ Prev
Next ›
Storex 2-Drawer Locking Mobile Filing Cabinet
- Top can support the weight of a standard home/office printer
- Independently lockable drawers (2 keys per drawers included)
- locking casters
- Won't scratch, rust or dent
- Built in label holder
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | 2-Drawer Locking Mobile Filing Cabinet |
| Width | 15.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Size Supported | Letter ~ Legal |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Application/Usage | File Storage |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 18.5" |
| Drawer Type | File |
| Features | Lightweight ~ Stackable ~ Moisture Resistant ~ Rust Resistant ~ Lockable ~ Durable ~ Label Holder ~ Locking Casters ~ Dent Resistant ~ Scratch Resistant |
| Height | 26.3" |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
Product Information
| Brand | Storex |
| Type | Storage |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Mobile cabinet with two drawers makes filing easy and efficient. Made of heavy-duty plastic, cabinet features built-in rails for letter-size or legal-size hanging files. Each drawer locks individually and includes a built-in label holder. Cabinet rolls on four 1-1/2" casters (two are locking). Cabinet is made with a high percentage of post-consumer recycled material.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews