- ADJUSTABLE DEPTH: 4-Post 42U server rack enclosure with 4 vertical rails and adjustable mounting depth 5.0" to 35.0" (12,7 to 88,9cm); 19" IT rack is compatible with a wide number of servers / switches / video / AV / data / IT networking equipment
- DESIGN AND VENTILATION: 42U computer rack cabinet has lockable and removable door and side panels with vented top allowing airflow; 4 Post 19" with 3300lb (1500kg) weight capacity (stationary); EIA/ECA-310-E Compliant
- FULLY ASSEMBLED: Network cabinet rack enclosure ships fully assembled; Includes 200x M6 Screws, 200x M6 Cage Nuts, 200x Washers, 1x Hex Key 2x Door Keys; Server storage cabinet is EIA/ECA-310-E compliant
- SECURITY & VENTILATION: 42U rack server cabinet has lockable mesh doors and removable side panels with independent quick-release locks that keep your equipment secure while increasing airflow to promote passive cooling
- MAXIMIZE MOBILITY: The 4-post durable steel IT rack cabinet comes with both casters and leveling feet already installed, providing ease of mobility for your office, studio, or server room storage
<
>
StarTech.com 42U Server Rack Cabinet - 24 Inches Wide
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 35" |
| Product Material | Steel Mesh ~ Steel |
| Product Color | Black |
| Assembly Required | No |
| Form Factor | Floor Standing |
| Length | 41.6" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Height | 77.2" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Application/Usage | Server ~ KVM Switch ~ LAN Switch ~ Patch Panel |
| Country of Origin | China |
| Package Contents |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Product Name | 42U Server Rack Cabinet - 24 Inches Wide |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3306.93 lb |
| Width | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 284.40 lb |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Server & Data Racks |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
