‹ Prev
Next ›
StarTech.com 16in DB25 Parallel Female to IDC 25 Pin Header Slot Plate - 1.33 ft DB-25/IDC Data Transfer Cable for Computer, Motherboard - First End: 1 x 25-pin DB-25 Parallel - Female - Second End: 1 x 26-pin Parallel - Female - 28 AWG - Gray - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Connector on Second End Details | 1 x 26-pin Parallel - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DB-25 Parallel - Female |
| Connector Type on Second End | Parallel - Female |
| Connector Type on First End | DB-25 Parallel - Female |
| Cable Type | DB-25/IDC |
| Cable Length | 1.33 ft |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector 1 | DB-25 |
| Connector 2 | IDC |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 0.4 m |
| Product colour | Grey |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 50 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 21.2 mm |
| Package weight | 55 g |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Add an extra parallel port to the back of your PC from your motherboard
This 25-pin Parallel to 25-pin Header Slot Plate features one DB25 Female connector and one IDC 25 connector.
Backed by Lifetime Warranty and constructed of only top quality components, our Parallel Slot Plate adapter offers a cost-effective solution for adding a Parallel device connection using a compatible motherboard.
The StarTech.com Advantage
- Add a 25-pin Parallel port to the back of your computer
- Easy to use and install
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews