‹ Prev
Next ›
Officemate Low Profile Recycled Plastic Letter Size Clipboard w Pen Holder Black - 11" x 8 1/2" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
- Features an expandable pen holder
- Made from sturdy and durable 30% recycled plastic
- 9" width x 12.5" height
- Low-profile clip has extra strong holding power
- Smooth plastic finish on both sides
- Made in the USA
- Black
Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Sheet Standard | Letter |
| Recycled Content | 30% Plastic |
| Sheet Size | 11" Width x 8 1/2" Length |
| Width | 0.6" |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Name | Low Profile Recycled Plastic Letter Size Clipboard w Pen Holder Black |
| Country of Origin | United States |
| Length | 9" |
| Features | Low Profile Clip ~ Durable |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Clipboard |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Letter-Size Plastic Clipboard is perfect for traveling or onsite needs and fits most briefcases. Expandable pen holder fits a universal range of writing utensils (none included) to provide maximum portability. Durable clipboard features a smooth writing surface. It is suitable for office, clinic, warehouse, canvassing, coaching, estimating, delivery, surveys and many other applications. Strong, low-profile, metal clip easily holds documents, notepads and more. Clipboard is made from sturdy, recycled plastic.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews