‹ Prev
Next ›
Lorell Soft High-back Executive Office Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Name | Soft High-back Executive Office Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Comfortable ~ Durable ~ Gas Lift ~ Tilt Tension ~ Spring Tilt Mechanism ~ Mobility ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Upholstered |
| Height | 47" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 29" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
High-back executive chair brings comfort and stability to any office environment. It features durable, premium vinyl upholstery and high-back styling with exemplary lumbar support. Arms adjust in height from 24" to 30" for best positioning. Executive chair also features pneumatic gas lift seat-height adjustment from 19-1/2" to 22-1/2" , 360-degree swivel, adjustable tilt tension control, spring tilt mechanism, and ability to lock in the upright position. Large 27" , five-star nylon base provides stability while affording plenty of mobility thanks to its five hooded, double-wheel casters. Seat size is 20" wide x 18-1/2" deep. Back size is 20" wide x 28" high. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews