‹ Prev
Next ›
Lorell Serenity Series Executive Multifunction High-back Chair - Leather Seat Material - Leather Back Material - High Back - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Name | Serenity Series Executive Multifunction High-back Chair |
| Width | 25.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.2" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Adjustable with Tilt Tension Control/Tilt Lock ~ Synchrone Mechanism ~ Arm Pad Angle Adjustment ~ Durable ~ Comfortable |
| Height | 40.5" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive high-back chair is ergonomically designed for your seating comfort and upholstered in stylish, durable leather. The lumbar moves with you to provide support in all sitting positions to avoid putting excessive pressure on your lumbar area. That feature is especially helpful when you're working long hours. A special mechanism synchronizes back and seat movement so you can find the best position. The larger back tilt angles up to 35 degrees for all types of users and offers five locking positions with 7 degrees of adjustment for each. Use the control button hidden under the arm pad to adjust the arms in height, pivot and width.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews