‹ Prev
Next ›
Lorell Industrial Wire Shelving - 48" Width x 24" Depth x 72" Height - 4 x Shelf(ves) - 4000 lb Load Capacity - Black - Steel
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Product Name | Industrial Wire Starter Shelving Unit |
| Width | 48" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 72" |
| Limited Warranty | 5 Year |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Industrial wire shelving is designed to provide the essentials for industrial wire shelving so you can organize your storage areas. Kit includes four shelves and four posts. Easy collar-and-sleeve assembly requires no tools. Each shelf adjusts in 1" increments. Shelving is made of steel with a chrome powder-coat finish, 10-gauge shelf surface, 3-gauge frame and 6-gauge wave pattern. Weight capacity is 1,000 lb. evenly distributed.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews