‹ Prev
Next ›
Lorell Healthcare Reception Sled Base Guest Chair - Silver Frame Color - Powder Coated Steel Frame Material - Black - Vinyl - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Vinyl |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Healthcare Reception Sled Base Guest Chair |
| Width | 24.4" |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Features | Powder Coated Frame ~ Long Lasting ~ Easy Clean ~ Cushioned Back ~ Upholstered Back ~ Antimicrobial ~ Padded Arm ~ Comfortable |
| Height | 34.3" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.3" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
This guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with felt pads to protect your floor. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews