‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure High-Back Swivel/Tilt Office Chair - Fabric, Polyurethane, Molded Foam Seat Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | 360° Swivel ~ Molded |
| Product Name | Conjure High-Back Swivel/Tilt Office Chair |
| Width | 20.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 20.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 44" |
| Features | Ratchet Back ~ Arm Width Adjustment ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Back Height Adjustment ~ Adjustable Lumbar Support ~ Arm Height Adjustment ~ Reinforced ~ Breathable ~ Padded Arm ~ Swivel Tilt Control ~ Upholstered Back ~ Cushioned Arm ~ Mobility |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Conjure High-Back Swivel/Tilt Office Chair gives you more control with an on-off control level for the swivel tilt mechanism so you can better personalize it according to your body type. Adjust the height of the built-in ratchet back and lumbar support. High-strength mesh upholstery covers the back for breathable, cradling comfort. Arms adjust in height and width and are cushioned with soft polyurethane pads. Seat lets you sink into thick, polyurethane molded foam for more support throughout the workday. Other functions include tilt tension adjustment and 360-degree swivel. Reinforced nylon base is equipped with nylon casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews