‹ Prev
Next ›
HON Pillow-Soft Executive High-Back Chair - Black Seat Color - Plush Seat Material - Black Back Color - Plush Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
- "Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics.
- Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ 360° Swivel ~ Pneumatic Adjustment |
| Product Name | Pillow-Soft Executive High-Back Chair | Fixed Arms | Black Fabric |
| Width | 26.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 29.5" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Height | 47.5" |
| Features | Padded Arm ~ Center Tilt ~ Reclined ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Reinforced ~ Durable ~ Contemporary Style |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews