HON 800 Series Lateral File - 5-Drawer - 36" Width x 18" Depth x 64.2" Height - 2 x Shelf(ves) - 5 x Drawer(s) - Legal, Letter - Lateral - Security Lock - Black - Baked Enamel - Steel - Recycled
- Counterweight included, where applicable, to meet ANSI/BIFMA requirements.
- Three-part, telescoping, steel ball bearing suspension for smooth drawer operation.
- Drawers include side-to-side hangrails for letter or legal size filing, a full-width radius-style pull and magnetic label holder.
- Mechanical interlock allows only one drawer to be open at a time to inhibit tipping.
- Four adjustable leveling glides help compensate for uneven flooring.
- HON® "One Key" interchangeable core removable locks.
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Finishing | Baked Enamel |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 5 |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Product Name | 800 Series Lateral File - 5-Drawer |
| Width | 36" |
| Media Size Supported | Legal ~ Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 67" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Security Lock |
| Manufacturer | The HON Company |
| Application/Usage | File Storage |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 19.3" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Five-drawer lateral file offers clean lines, reinforced case construction, dual side locks for security, and full-width, designer-style handles with magnetic label holders. Baked enamel finish over rust-inhibiting, phosphate pretreatment adds more durability. Three-part, telescoping, ball-bearing suspension delivers smooth drawer operation. Lateral file includes four fixed drawers. Ideal for binders, end-tab files, standing files or supplies. Drawers accommodate letter-size or legal-size folders from side-to-side with included adjustable hangrails. Drawers are flush at the top and sides and feature drawer-extension restraint. Mechanical interlock allows only one drawer to open at a time. Lateral file also offers four adjustable leveling guides for stabilizing and HON One Key interchangeable, core-removable lock. Lock mechanism secures both sides of drawers.