GBC ShredMaster PX10-06 Super Cross-Cut Paper Shredder - Non-continuous Shredder - Super Cross Cut - 10 Per Pass - for shredding Staples, Paper Clip - P-4 - 5.90 ft/min - 9" Throat - 6 Minute Run Time - 6 gal Wastebin Capacity - Black, Chrome
Product Details
General Information
| Shred Type | Super Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Security Level | P-4 |
| Maximum Run Time | 6 Minute |
| Product Color | Black ~ Chrome |
| Product Model | PX10-06 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | ShredMaster PX10-06 Super Cross-Cut Paper Shredder |
| Width | 9.4" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper Clip |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 14" |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Height | 16" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Features | Touch Control ~ Jam-Stop Auto Reverse Technology ~ Quiet Operation |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Department Shredders |
Description
GBC® ShredMaster™ PX10-06 Super Cross-Cut Shredder. Protect your personal information with ShredMaster™ PX10-06 Super Cross-Cut Shredder. Whisper Shred Technology and a modern user interface make it a valuable addition to your workspace. Confidential Security (Level P-4) for business and sensitive personal information. Super Cross Cut shreds documents into 3 /16" x 1-1/2" pieces. Shreds up to 10 sheets at a time. Also shreds through staples and paperclips. 6 gallon bin provides large shred capacity. 6 minute run time. Modern interface with user friendly touch controls. Front facing shredder is optimal for placement beside the desk. Whisper Shred Technology ensures a quieter shredding experience, operating below 62 Dba. Front facing shredder is optimal for placement beside the desk. Auto reverse jam prevention function. Recessed blades prevent user injury. Limited 2-year warranty.
