‹ Prev
Next ›
PROVIDES POWERFUL PROFESSIONAL SHREDDING FOR 1-3 USERS. SILENTSHRED OFFERS ULTRA
- For small office document shredding.
- Shreds 18 sheets per pass into 7/32" strip-cut particles (Security Level P-2).
- Shreds for up to 25 minutes before a 40 minute cool down period is needed.
- 9-gallon bin.
- For 1-3 users.
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 56 dB |
| Maximum Run Time | 25 Minute |
| Product Color | Black ~ Dark Silver |
| Security Level | P-2 |
| Sheet Shred Capacity | 18 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 9 gal |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Shred Type | Strip Cut |
| Shredding Item | Staples ~ Credit Card ~ CD ~ DVD ~ Paper Clip ~ Junk Mail ~ Paper |
| Width | 11.4" |
| Product Name | Powershred 90S Strip-Cut Shredder |
| Product Model | 90S |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 17.3" |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Features | Pull-out Bin ~ Interlock Switch ~ Electronic Auto Start/Stop ~ Silent Shred ~ Safety Protection System ~ Auto Reverse Technology ~ Jam Stop |
| Height | 25.2" |
| Limited Warranty | 2 Year |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
Fellowes Powershred 90S Strip-Cut Shredder -- Shreds 18 sheets per pass into 7/32" strip-cut particles (Security Level P-2)
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews