‹ Prev
Next ›
Fellowes Powershred 325I Strip-Cut Shredder -- Shreds 24 sheets of paper per pass into 37 (7/32 Security Level P-2) strip-cut particles for basic security
- 100% Jam Proof System eliminates paper jams and powers through tough jobs.
- SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces.
- SafeSense® Technology stops shredding when hands touch the paper opening.
- Energy Savings System provides optimal energy efficiency 100% of the time-in use and out of use.
- Wide 9.5" paper entry plus continuous duty motor for non-stop shredding.
- Shreds 24 sheets per pass into 7/32" strip-cut particles (Security Level P-2).
- 22-gallon bin.
- For 6-10 users.
- StockCode: FEL3830001
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Product Color | Black ~ Gray |
| Sheet Shred Capacity | 24 Per Pass |
| Security Level | P-2 |
| Shred Type | Strip Cut |
| Wastebin Capacity | 22 gal |
| Width | 20" |
| Shredding Item | Staples ~ Credit Card ~ CD ~ DVD ~ Paper Clip ~ Junk Mail ~ Paper |
| Product Name | Powershred 325i 100% Jam-Proof Strip-Cut Shredder |
| Product Model | C-325i |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 18" |
| Features | SafeSense ~ 100% Jam-Proof System ~ Continuous Duty Motor ~ Electronic Auto Start/Stop ~ Energy Saving System ~ Silent Shred ~ Bin Full Indicator ~ LED Indicator |
| Depth | 18.1" |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
100% Jam Proof System eliminates paper jams and powers through tough jobs. SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces. SafeSense® Technology stops shredding when hands touch the paper opening. Energy Savings System provides optimal energy efficiency 100% of the time-in use and out of use. Wide 9-1/2” paper entry plus continuous duty motor for non-stop shredding. Shreds 24 sheets per pass into 7/32” strip-cut particles (Security Level P-2). 22-gallon bin. 6-10 users.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews