‹ Prev
Next ›
Fellowes MicroShred 62MC Micro-Cut Shredder -- Shreds 10 sheets per pass into 7/64'x 25/64' micro-cut particles (Security Level P-4) -- 5 gallon bin
- Micro cut shredder with particles 6x smaller than standard cross-cut.
- Patented SafetyLock disables shredder for added safety protection.
- Holds over 80% more paper per gallon than standard cross-cut.
- Shreds 10 sheets per pass into 7/64" x 25/64" micro-cut particles (Security Level P-4).
- Shreds for up to 7 minutes before a 60 minute cool down period is needed.
- 5 gallon bin.
- StockCode: 4685101
Product Details
General Information
| Maximum Run Time | 7 Minute |
| Noise Level Without Load | 65 dB |
| Product Color | Black |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Security Level | P-4 |
| Wastebin Capacity | 5 gal |
| Shred Type | Micro Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Credit Card |
| Width | 13.8" |
| Product Name | Microshred 62MC Micro-Cut Shredder |
| Product Model | 62MC |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 18.8" |
| Features | Mechanical Auto Start/Stop ~ Safety Lock ~ Quiet Operation |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Depth | 10" |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
The Powershred 62Mc Micro-Cut Shredder offers fast shredding and high security to protect your confidential documents. It shreds 10 sheets per pass into 7/64" x 25/64" micro-cut particles (Security Level P-5). It shreds paper for up to 7 minutes before a 60-minute cooldown is needed. Safety Shield stops shredder when opened. The 62Mc also shreds staples and credit cards. Design includes stacked cutting heads, a 5-gallon pullout bin and 65-decibel level.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews