‹ Prev
Next ›
Dahle 20723 Shred Bags - 10 gal - 12" Height x 24" Width x 12" Length - Plastic - Clear - 200 / Carton
Non-Returnable
- For easy disposal of shredded waste
- Gusseted sides expand for maximum waste volume
- Durable 1.5 mil plastic reduces tears
- Reduces particle clean-up
Product Details
General Information
| Volume Capacity | 10 gal |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Clear |
| Packaged Quantity | 200 / Carton |
| Product Name | 20723 Shred Bags |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
| Width | 24" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Height | 12" |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Accessories |
Description
Shred bags are a convenient way to contain your shredded waste in 8 to 10 gallon shredder waste bins until it is ready for disposal, reducing particle cleanup. Each bag features gusseted sides to expand to the maximum capacity of your shredder cabinet. Durable, 1.5 mil plastic reduces tears. Dahle shredders operate at peak performance when used with Dahle Shred bags that are designed specifically for these machines to ensure calculated sheet capacity and waste volume.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews