- Delivering increased efficiency with quick print speeds up to 19 pages per minute.
- Print high-quality business documents in sharp black and rich, vivid color.
- The 250-sheet capacity paper tray adjusts for letter or legal paper to help minimize paper refills.
- The manual feed slot offers flexible paper handling for a variety of papers and sizes, including card stock, envelopes and more to accommodate varied printing needs.
- Print wirelessly from your desktop, laptop, smartphone and tablet.
- Versatile connection options with built-in wireless and Wi-Fi Direct® or connect locally to a single computer via USB interface.
- Brother Genuine high-yield replacement toner cartridges and toner save mode help lower printing costs.
- Sturdy and robust construction ensures your printer works as hard as you do; compact design is ideal for smaller spaces.
<
>
Brother HL-L3210CW Compact Digital Color Printer Providing Laser Quality Results with Wireless
Product Details
General Information
| Standard Input Media Capacity | 251 Sheets |
| USB | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Power Source | AC Supply |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 2400 |
| Print Color Capability | Color |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9.9" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Country of Origin | Vietnam |
| Depth | 18.1" |
| Additional Warranty Information |
1-year Limited Warranty |
| Product Model | HL-L3210CW |
| Product Name | HL-L3210CW Laser Printer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 37.7 lb |
| Width | 16.1" |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct ~ Google Cloud Print ~ Apple AirPrint ~ Mopria ~ Brother iPrint&Scan |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Key Data
| Energy Star | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
