‹ Prev
Next ›
Bostitch Premium Antimicrobial Stand-Up Stapler - 20 of 20lb Paper Sheets Capacity - 210 Staple Capacity - Full Strip - 1/4" Staple Size - Black
- Antimicrobial agent protects the stapler from the growth of germs.
- No-Jam™ technology prevents staple jams.
- Ergonomic, lightweight design for comfortable stapling.
- Stands vertically or horizontally for easy access.
- Staple reload alert window to indicate low staple supply.
- Full-strip staple capacity (210 staples).
- Uses premium standard staples.
- StockCode: BOSB326BLK
Product Details
General Information
| Product Material | Plastic ~ Rubber |
| Product Color | Black |
| Sheet Capacity | 20 of 20lb Paper |
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 1/4" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 3.75" |
| Product Model | BOSB326BLK |
| Product Name | Premium Antimicrobial Stand-Up Stapler |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
Product Information
| Brand | BostitchR |
| Type | Stapler |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews