‹ Prev
Next ›
Bostitch Booklet Stapler - Staples Upto 20 Sheet of 16lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - 12" Throat Depth - Black - Metal - 1 Each
- All metal construction for superior performance.
- No-Jam™ technology eliminates staple jams.
- Ideal for pamphlet, brochure and booklet binding.
- Staple reload alert window reveals low staple supply.
- Non-skid rubber strip.
- Full-strip staple capacity (210 staples).
- Uses premium standard staples.
- 20-sheet capacity (a 40-page booklet).
Product Details
General Information
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black |
| Sheet Capacity | 20 of 16lb Paper |
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 1/4" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 12" |
| Product Model | BOSB440SB |
| Product Name | Booklet Stapler |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Country of Origin | China |
| Additional Warranty Information |
7years |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Durable, all-metal Booklet Stapler provides long-lasting, premium performance while No-Jam technology ensures smooth stapling operation. It is ideal for binding pamphlets, brochures, booklets and other centerline stapling needs. Visual staple reload window reveals low staple supply to avoid an unexpected empty stapler. Nonskid rubber feet provide desktop protection and stability during use. Staple up to 20 sheets for a 40-page booklet. Stapler uses standard staples.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews