‹ Prev
Next ›
Bostitch B8 PowerCrown Flat Clinch Stapler with Antimicrobial Protection - 40 Sheets Capacity - 105 Staple Capacity - Half Strip - Black
- Staples 2x more than standard staplers.
- Antimicrobial product protection.
- All metal construction for lasting performance.
- Flat-clinch stapling for flatter paper stacks.
- Convenient built-in staple remover.
- Full rubber non-slip base.
- Half-strip staple capacity (105 staples).
- Includes 200 B8® PowerCrown™ 1/4" Premium Staples.
- 40-sheet capacity.
Product Details
General Information
| Stapler Type | Half Strip |
| Recycled | No |
| Staple Capacity | 105 |
| Sheet Capacity | 40 |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Width | 2.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | B8 PowerCrown Flat Clinch Stapler with Antimicrobial Protection |
| Product Type | Desktop Stapler |
| Product Color | Black |
| Product Line | PowerCrown |
| Height | 6.3" |
| Features | Antimicrobial ~ Staple Remover ~ Flat Clinch System ~ Compact |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | BostitchR |
| Type | Stapler |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews