‹ Prev
Next ›
BLACK ON PASTEL PURPLE TAPE
- 12mm wide, 4m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
Product Details
General Information
| Finishing | Smooth |
| Label Width | 15/32" |
| Label Length | 1/2" |
| Product Color | Pastel Purple |
| Label colour | Black |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Grey |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Finish type | Gloss |
| Laminated | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Compatibility | Brother PT-E110VP |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 4 m |
| Width | 18 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 98 mm |
| Weight | 38 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 44 g |
| Pallet gross height | 13.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 280 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 28 pc(s) |
| Pallet gross weight | 253.2 kg |
| Products per pallet | 5600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Suitable for both indoor and outdoor use, this genuine Brother TZe-MQF31 black on pastel Purple labelling tape sticks to virtually any surface and won’t fade or tear – so your labels are sure to remain useful for longer. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo on the tape cassette cover.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews