Avery® PermaTrack Durable White Asset Tag Labels, 3/4" x 1-1/2" , 320 Asset Tags
- Create your own light duty asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer.
- Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more.
- Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times.
- Material is water resistant and tear resistant.
- Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Width | 3/4" |
| Label Length | 1 1/2" |
| Number of Sheets | 8 |
| Number of Labels per Sheet | 40 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 320 |
| Product Name | PermaTrack Durable White Asset Tag Labels, 3/4" x 1-1/2" , 320 Asset Tags |
| Product Line | PermaTrack |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Features | PVC-free ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Tear Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Asset Tag Label |
Description
PermaTrack Metallic Asset Tag Labels make it easy to create your own bar-code labels; equipment tags; property tags and nameplates on demand, right from your laser printer. They are optimized for superior print performance to print smoothly without skewing or jamming. Customize with text, graphics, serialized numbers and bar codes using the free, online, Avery Design & Print software with bar-code generator. Print as many asset tags as you need when you need them, avoiding high minimum order quantities and long lead times from custom printing services. PermaTrack Asset Tags in matte white feature a strong adhesive to enable reliable identification and tracking for the life span of your asset. Each letter-size sheet includes 40 labels (3/4" x 1-1/2").