‹ Prev
Next ›
Avery® Earth Friendly Rectangle Labels for Laser and Inkjet printers, 1 x 2 5/8"
Ships in 10-14 Business Days
Non-Returnable
- These recycled labels are created with 100% post-consumer recycled paper
- FSC(R) certified to ensure the responsible use of the world's forest resources (FSC(R)-C007276)
- Paper processed chlorine-free, these mailing labels are created in a way that substantially reduces the number of harmful substances used during manufacturing
- Both the labels and packaging are printed with soy-based ink derived from renewable materials
- The labels and packaging are curbside recyclable and labels use a recycling-compatible adhesive which does not interfere with the recycling process when adhered onto a paper substrate (dispose of backing sheets separately)
- Compatible with both laser and inkjet printers, the permanent address labels are easily customizable with the templates and tools on the Avery site
Product Details
General Information
| Finishing | Matte |
| Label Width | 1" |
| Label Length | 2 5/8" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 1500 |
| Product Name | Eco-Friendly Address Labels for Lfor Laser and Inkjet Printers, 1" x 2?" |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Line | EcoFriendly |
| Country of Origin | Mexico |
| Manufacturer | Avery |
| Features | Recyclable ~ PVC-free ~ Permanent Adhesive ~ Customizable ~ Chlorine-free ~ Water Based ~ Easy Peel |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
Mailing labels offer eco-friendly labeling. The label paper and package are made with a high percentage of recycled material and with a chlorine-free process that cuts down the amount of harmful substances associated with the manufacturing process. The labels and box are printed on soy-based and vegetable-based inks that come from renewable materials, rather than solvent-based inks. When you're done, the labels and box are also recyclable. Avery offers many free, easy-to-use design and print solutions for labels. Labels are compatible with laser and inkjet printers.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews