‹ Prev
Next ›
Avery® 1-1/3" x 4" Labels, Ultrahold, 7,000 Labels (95522) - 1 21/64" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte White - Matte - Film - 14 / Sheet - 14 Total Sheets - 7000 Total Label(s) - 1 Box
- Completely waterproof even when submerged underwater, these durable labels are also resistant to scuffing, tearing and smudging
- Ultrahold permanent adhesive makes sure that labels stick and stay better than basic labels
- Avery labels feed more reliably through printers with proprietary Sure Feed(R) technology, preventing misalignments and jams
- TrueBlock(R) label material blocks out text, designs and colors underneath the label allowing you to easily reuse boxes
- Easily customize labels with free templates and designs at avery.com/templates
- Only compatible with laser printers
- Includes 7,000 white labels total
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Width | 1 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 7000 |
| Number of Labels per Sheet | 14 |
| Number of Sheets | 500 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Product Line | TrueBlock |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Product Name | 1-1/3" x 4" Labels, Ultrahold, 7,000 Labels (95522) |
| Manufacturer | Avery |
| Features | Permanent Adhesive ~ Durable ~ Stick & Stay ~ Customizable ~ Scuff Resistant ~ Tear Resistant ~ Smudge Resistant ~ Jam Resistant |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
Durable white polyester labels provide strong protection for harsh environments or conditions and resist moisture, scuffing, tearing and smudging. Ultrahold adhesive sticks to more tough surfaces ensuring your label doesn't fall off your package. Extra-strong adhesive adheres to metal, plastic, glass and more. Weatherproof labels with TrueBlock Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more. They are easy to customize with online free templates and designs using Avery Design and Print. The 8-1/2" x 11" sheets of labels are compatible with laser printers.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews