At-A-Glance Contemporary Lite Monthly Planner, Black, Large, 9" x 11" - Large - Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 1 Month Double Page Layout - 9" x 11" Sheet Size - White Sheet - Wire Bound - Black - Faux Leather - 1 Each
- Guaranteed to last all year. With 12-month date coverage from January 2026 - December 2026, you can stay on track all year long.
- Modern foil accents enhance the stylish Black cover for a touch of sophistication
- High-quality paper features durable ink bleed resistance to keep your planning pages neat
- Plan, execute, succeed! Monthly unruled pages provide an ideal planning structure for tracking deadlines, goals and appointments. Months are tabbed for easy navigation. Pages measure 9" x 11". Daily blocks measure 1 15/16" x 1 3/4".
- Accomplish more. Enhance your organization with special pages" , including 4 notes pages and a 3 year reference calendar.
- Professional materials for professional organization. The flexible faux leather cover secures your schedule while the strong twin wire binding prevents snags and keeps pages secure.
- ACCO Brands will replace any AT-A-GLANCE planner that is returned within one year from the date of purchase. This guarantee does not cover damage due to misuse or abuse. Contact ACCO Brands Consumer Affairs at www.ataglance.com for instructions.
Product Details
General Information
| End Month | December |
| Julian Dates | No |
| Binding Type | Wire Bound |
| Color Family | Black |
| Date Format | Monthly |
| Start Month | January |
| Size Standard | Large |
| Time Period | 12 Month |
| Sheet Width | 9" |
| Sheet Color | White |
| Sheet Height | 11" |
| Product Color | Black |
| Product Name | Contemporary Lite 2023 Monthly Planner, Black, Large, 9" x 11" |
| Product Material | Faux Leather |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Features | Snag Proof ~ Top Priorities Section ~ Important Date ~ Unruled Daily Block ~ Reference Calendar ~ Tabbed ~ Three-Year Calendar Reference ~ Date Indicator ~ Appointment Schedule ~ Bleed Resistant Paper ~ Writable Surface ~ Note Page ~ Durable Cover ~ Flexible |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
Product Information
| Brand | At-A-Glance |
| Type | Planner |
Description
Plan to stay ahead all year long with the Contemporary Lite Monthly Planner. Dated planning pages range 12 months from January to December. Modern foil accents enhance the stylish cover for a touch of sophistication. Plan your schedule without fear of distracting ink bleeding. High-quality paper features ink bleed-resistance to keep your planning pages neat. Monthly pages feature unruled daily blocks (1-15/16" x 1-3/4") and provide an ideal planning structure for tracking deadlines, goals and appointments. Months are tabbed for easy navigation. Enhance your organization with special pages: six notes pages, two future planning, three-year reference calendar and important dates. Planner comes with a full set of stickers to highlight important events, emphasize priorities and mark special occasions. Durable faux-leather cover with twin-wire binding helps prevent snags and secure pages.