- Features 14 NEMA 5-15R outlets for extensive power distribution
- Vertical mounting to save rack space
- Supports up to 20A, 120V power distribution
- Includes toolless mounting kit for quick setup
<
>
APC by Schneider Electric Basic Rack 2400VA PDU - Basic - NEMA L5-20P - 14 x NEMA 5-15R - 100 V, 120 V - 2400 W - Overload Protection - 11.98 ft Cord Length - 0U - Vertical - Rack-mountable
Product Details
General Information
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Power Rating (VA) | 2400 VA |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Height | 24" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Input Voltage | 100 V ~ 120 V |
| Manufacturer Part Number | AP9551 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Package Contents |
|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Width | 1.7" |
| Receptacle Detail | 14 x NEMA 5-15R |
| Rack Height | 0U |
| Product Name | Basic Rack 2400VA PDU |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | PDU |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
It is a basic rack PDU with a Zero U vertical mounting design. It supports a maximum input current of 20A and operates at 120V. The PDU features 14 NEMA 5-15R outlets, providing ample connections for IT equipment. It includes a 12-foot power cord with a NEMA L5-20P plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes rack mounting brackets and a toolless mounting kit.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
