‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews